Ogłoszenia Radom na 16m.pl > Wiadomości

Wiadomości z Twojego miasta Radom i okolic!

Radom. Napadli na stację benzynową i ukradli alkohol. Za rozbój grozi im nawet 10 lat więzienia

2019-08-22 11:07:00

Weszli do budynku stacji paliw, ukradli alkohol i zaatakowali pracownika. Krótko po tym trafili w ręce radomskich policjantów. Za kradzież rozbójniczą grozi im teraz kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Te popularne imiona były kiedyś ZAKAZANE! Trudno w to uwierzyć, bo dzisiaj nazywamy tak swoje dzieci

2019-08-22 10:31:00

Wielu przyszłych rodziców staje przed tym dylematem - jakie imię wybrać dla dziewczynki, a jakie dla chłopca? Portale parentingowe są pełne porad na ten temat, wskazując np. najmodniejsze imiona, czy takie, które popularnością cieszyły się w minionym wieku. A czy wiecie, które imiona 100 lat temu były w złym guście? Trudno w to uwierzyć, bo teraz są z chęcią wybierane! Sprawdźcie w naszej galerii o jakich imionach mowa.


Masz to na prawie jazdy? Możesz mieć kłopoty przy kontroli

2019-08-22 10:04:00

Na rewersie prawa jazdy, w dolnej części tabeli, wiele osób ma wpisane pewne liczby. Najczęściej są to 71 albo 01, ale zdarzają się też inne, a jest ich kilkadziesiąt. Warto wiedzieć, co oznaczają, ponieważ w razie kontroli drogowej możemy mieć poważne problemy - wszystkie kody na prawie jazdy są bowiem pewną informacją na nasz temat.


Z tych produktów znają nas na całym świecie. Czego wysyłamy za granicę najwięcej?

2019-08-21 16:56:00

Jeśli powiecie Japończykowi "polskie produkty", to jak myślicie, z czym je skojarzy? Możecie się mocno zdziwić! Wśród naszych rynków zbytu, jeśli chodzi o żywność, znajdują się głównie kraje UE, w tym Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Co jeszcze wysyłamy za granicę poza produktami spożywczymi? Z czego Polska słynie na całym świecie?


Kino Helios w Radomiu zaprasza na film "Ułaskawienie" w ramach cyklu Kultura Dostępna

2019-08-21 12:05:00

Kino Helios przy ulicy Poniatowskiego 5 w Radomiu zaprasza na kolejny seans w ramach Kultury Dostępnej. Tym razem w czwartek, 22 sierpnia o godzinie 13 i 18 widzowie będą mogli obejrzeć film “Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Bilety na filmy z cyklu Kultura Dostępna to koszt zaledwie 10 złotych.


10 sposobów, na które niszczysz swój dom. Kto za to zapłaci?

2019-08-21 11:40:00

Wiele rzeczy, które robimy odruchowo lub nieświadomie szkodzi nam, naszym bliskim oraz środowisku, w którym żyjemy. A przecież to jest nasz dom. W epoce globalizacji wiele procesów przypomina naczynia połączone - nasze, pozornie nieszkodliwe przyzwyczajenia, mogą bardzo szkodzić osobom, zwierzętom i roślinom w odległych krajach. Podstawowa zasada? Jeśli coś jest jednorazowe – najprawdopodobniej powinniśmy z tego zrezygnować. W przeciwnym razie zapłacą to przyszłe pokolenia.


Wiesz, co sprzedają na targu? Pewnie nawet nie znasz nazw tych warzyw

2019-08-20 11:56:00

W polskich sklepach coraz łatwiej jest dostać niecodzienne warzywa o czasem dziwnie brzmiących nazwach. Nawet w dyskontach potrafią pojawić się mało znane odmiany jarzyn, które, jak się okazuje, niekoniecznie mają egzotyczny rodowód. Niektóre z nich można spokojnie uprawiać w Polsce - zatem jak to możliwe, że tak rzadko o nich słyszymy? Zobaczcie listę mało popularnych warzyw, które budzą coraz większe kulinarne zainteresowanie. Ze względu na ich świetne właściwości warto sprawdzić, jak można je wykorzystać w naszej kuchni.


Nawet nie wiesz, że mówisz po francusku! Te słowa długo nie były polskie

2019-08-20 11:31:00

Polacy nie gęsi, iż swój język mają? Być może, ale przyznajmy przed sobą, że mnóstwo słów w naszych słownikach to zapożyczenia z innych języków. Kto choć raz narzekał na nadmiar anglicyzmów w polszczyźnie, niech zrewiduje swoje poglądy, bo wbrew pozorom nie jest ich wcale aż tak dużo, przynajmniej, jeśli porówna się je z galicyzmami, czyli zapożyczeniami z języka francuskiego. W Wielkim słowniku wyrazów obcych z 2003 roku podano aż 5889 słów mających swoje źródło w francuszczyźnie – dla porównania, znalazło się tam tylko 3593 anglicyzmów. Galicyzmy w polszczyźnie najintensywniej pojawiały się w XVII i XVIII wieku – nieprzypadkowo, to bowiem czas licznych koneksji Polski i Francji. Warto pamiętać, że zapożyczenia z języka francuskiego były używane głównie zez arystokrację i szlachtę. Dziś jednak używamy ich wszyscy, a niektóre z nich na pewno was zaskoczą. Sprawdźcie sami!


Jeśli to zrobisz, wezmą cię za totalnego buraka!

2019-08-20 10:32:00

Na zagranicznych wakacjach łatwo o faux pas. Nie powinniśmy się jednak martwić drobnymi gafami. Przekręcanie angielskich słów w Londynie, noszenie sportowej odzieży w Paryżu lub picie cappucino po godzinie 12:00 we Włoszech, są często opisywane jako niestosowne zachowania, ale miejscowi są do nich przyzwyczajeni. Gorzej, jeśli nie pamiętamy o różnicach międzykulturowych, grzeczności i zachowaniu czystości. 9 zasad, o których przeczytacie w tej galerii, to reguły uniwersalne, które przydadzą się w wielu miejscach. Najważniejsza z nich? Zdobądź wiedzę o kulturze, w której będziesz się obracać, jeszcze przed wyjazdem.


Jak wygląda 100 kalorii? To cię zaskoczy nawet, gdy nie jesteś na diecie!

2019-08-20 10:06:00

Jak wygląda 100 kalorii? Niezależnie od tego, czy jesteś na diecie czy nie, warto to wiedzieć. W końcu dziennie nie powinniśmy jeść więcej niż 2000-2500 kalorii, a wbrew pozorom łatwo to przekroczyć. Jak łatwo? Zobacz w naszej galerii!